Zástava oběhu

Úvod

Srdeční zástavu lze vnímat jako nejtěžší formu šokového stavu, během níž je náhle zastavena dodávka kyslíku a metabolických substrátů tkáním.

Srdeční příhoda je nejčastější příčinou náhlé srdeční smrti u dospělých. Druhou nejčastější příčinou srdeční zástavy je asfyxie (asfyxie je hlavní příčinou srdeční zástavy u dětí). Základní postup, důležitý pro úspěšnou resuscitaci, popisuje tzv. řetězec přežití:

1. Časné rozpoznání bezvědomí a nepřítomnost normálního dýchaní v případě, že k srdeční zástavě už došlo.

2. Okamžité zahájení laické KPR.

3. Časná defibrilace.

4. Časné zahájení rozšířené KPR a následně poresuscitační péče.

Příčiny - dělíme na kardiální (akutní infarkt myokardu, kardiomyopatie, CMP a jiné) a nekardiální (onemocnění plic, gastrointestinální,  vnější vlivy jako abusus drog, úrazy, vraždy a jiné).

Klinický obraz - se odvíjí od příčiny. Prvními příznaky poruchy srdeční akce mohou být pocity bušení srdce, dušnost, snížení fyzické výkonnosti, točení hlavy, závratě, krátkodobá ztráta vědomí, pocity tlaku na hrudi. Nejzávažnějším příznakem je náhlá ztráta vědomí.

Iniciální opatření a léčba - KPR!

Základní resuscitace dospělých

Pracovní skupina pro základní resuscitaci = BLS (basic life support). Doporučený postup BLS shrnuje algoritmus základní resuscitace dospělých:

Souhrnná doporučení pro základní resuscitaci:

1. Před poskytnutím pomoci se přesvědč, zda vám nehrozí žádné nebezpečí.

2. Zahajte KPR vždy, pokud osoba nereaguje a nedýchá normálně.

3. Důležité je provádět vysoce kvalitní srdeční masáž (stlačovat hrudní do hloubky nejméně 5 cm frekvencí 100-120 stlačení za minutu.

4. Hmatání pulzace na velkých tepnách může být obtížné i pro vyškolené zdravotníky. V rámci laické resuscitaci bylo proto od tohoto úkonu ustoupeno.

5. Pokud nemůžete provádět umělé dýchání, pokračujte pouze v nepřerušené srdeční masáži.

6. Nepřerušuj kompresi. I krátké přerušení srdeční masáže vede ke ztrátě tlakového gradientu v oběhu.

7. Použij AED, pokud je k dispozici.

Rozšířená resuscitace dospělých

Pracovní skupina pro rozšířenou resuscitaci = ALS (advance life support). Doporučený postup ALS shrnuje algoritmus rozšířené resuscitace dospělých: 

Souhrnná doporučení pro rozšířenou resuscitaci:

1. Prioritou postupu zůstávají vysoká kvalita srdeční masáže s minimálním přerušováním kompresí, časná defibrilace a léčba reverzibilních příčin.

2. Zástavě často předcházejí varovné příznaky (viz klinický obraz). Vzniku srdeční zástavy lze u mnoha pacientů předejít.

3. Během KPR zajisti dýchací cesty nejprve jednoduchým způsobem, který můžeš postupně nahrazovat složitějšími pomůckami.

4. Při resuscitaci pacientů s nedefibrilovatelným rytmem podej adrenalin co nejdříve.

5. Hmatání pulzace na velkých tepnách může být obtížné i pro vyškolené zdravotníky. Pokus i nahmatání pulzace by neměl trvat déle než 10 sekund.

6. Energii výboje pro první defibrilaci nastavte na 150 J.

7. Během KPR podávej kyslík v nejvyšší možné inspirační koncentraci.

8. Při defibrilaci minimalizuj vznik požáru sejmutím kyslíkové masky nebo nosních kyslíkových brýlí z obličeje a zdroj kyslíku umísti do vzdálenosti alespoň 1 m od hrudníku pacienta.

9. Po zavedení tracheální rourky nebo supraglotické pomůcky pokračuj ve ventilaci frekvencí 10 dechů za minutu a srdeční masáž během vdechů nepřerušujte.

10. Pokud jsou pokusy o intravenózní vstup neúspěšné nebo nemožné, zvaž intraoseální vstup.

11. Během každé KPR, zejména pokud je detekován nedefibrilovatelný výboj, je nutné zvážit přítomnost některé z potencionálně reverzibilních příčin srdeční zástavy.

Úkol: Dokážeš vyjmenovat reverzibilní příčiny označovány jako 4H/4T?

Zahrnují hypoxii, hypovolemii, hypotermii, hypo/hyperkalémii, trombózu (plicní embolie, infarkt myokardu), tamponádu perikardu, tenzní pneumotorax a toxiny (otrava, předávkování léky).

Zdroje:

ERC Guidelines 2021. Dostupné z: https://www.resuscitace.cz/ke-stazeni

MALÁSKA, J., aj. Intenzivní medicína v praxi. 1. vyd. Praha: Maxdorf, 2020. ISBN: 978-80-7345-675-7.

MÁLEK, J., aj. Lékařská první pomoc v urgentních stavech. 1. vyd. Praha: Grada, 2019. ISBN: 978-80-271-0590-8.