Trauma

Definice

Jedná se o mechanické, chemické nebo termické poškození tkání.

Závažný úraz: úraz, v jehož důsledku je člověk bezprostředně ohrožen na životě a bez adekvátní léčby umírá. Používá se také termín polytraumatismus = poranění dvou a více orgánů či orgánových systémů, z nichž alespoň jedno ohrožuje člověka na životě.

Příčiny - dopravní úrazy a pády (jsou příčinou až 80 % závažných traumat), popálení, tonutí, napadení, zasypání, zavalení, poranění strojem s vysokou energií apod.

Obecné zásady léčby: k algoritmu ABCDE přidej X. Používej XABCDE. Rozděl si vyšetření na primární a sekundární. V prvním kontaktu zapomeň na přístroje. Stačí pouze fonendoskop a tvoje smysly! 

Primární vyšetření obsahuje tyto kroky: 1) zhodnocení situace a přístupu k pacientovi, vyproštění z dosahu dalšího působení noxy, je nutné stále myslet na vlastní bezpečnost. X = Zástava závažného zevního krvácení jakýmkoliv způsobem (QuikClot dej do třísla, podpaží a na krk, turniket na končetiny a na břicho jen tlač gázou). A = zkontroluj průchodnost dýchacích cest, případně odsaj. Nezakláněj hlavu, ale předsuň dolní čelist. Dej O2 vysokým průtokem. B = při DF pod 10 nebo nad 30 začni ventilovat ambuvakem. Důležitý je pohled, pohmat a poslech. C = hmatej pulz na periferii, zjistíš tak rychlost, pravidelnost a sílu. Pokud palpuješ na zápěstí, sTK je minimálně 90 mmHg. Pokud palpuješ v třísle, tak sTK je cca 70-80 mmHg a pokud na krku, sTK je cca 60 mmHg. Dále vyřeš život neohrožující krvácení. Proveď imobilizaci pánve a dlouhých kostí. Nasaď límec. D = proveď základní neurologické vyšetření, zhodnocení GCS/AVPU. Zkontroluj zornice.  E = vyšetři pacienta od hlavy až k patě a pátrej po jakýkoliv abnormalitách. Nezapomeň na záda a zajisti teplený komfort. Dej do vakuovky.

Sekundární vyšetření: život zachraňující úkony jsi právě udělal. Při čekání na LZS nebo pokud to nezdrží transport ještě zajisti PŽK, aplikuj tekutiny (maximálně 500 mg Ringera, ideálně v bolusech 250 ml + 250 ml s opakovanou kontrolou pulzace na periferii), případně noradrenalin. U penetrujícího úrazu trupu podej tekutin co nejméně. Proveď sekundární vyšetření - změřit tlak, EKG 3, SpO2, glykemie.

Na co si dát pozor? Ještě než začneš cokoliv dělat, zastav masivní krvácení! Hned potom dej O2. Pokud je DF pod 10 nebo nad 30, musíš pomoct ambuvakem. Nezdržuj se na místě. Jakmile zjistíš, že je trauma triáž pozitivní, ihned volej LZS.

Úkol: Nauč se trauma triáž pozitivitu! Nejdůležitější věc, pokud je alespoň jeden bod splněn, ihned volej LZS. Skrývá se pod akronymem FAMP.


Zdroje:

MÁLEK, J., aj. Lékařská první pomoc v urgentních stavech. 1. vyd. Praha: Maxdorf, 2019. ISBN: 978-80-271-0590-8.

REMEŠ, R., aj. Praktická příručka přednemocniční urgentní medicíny. 1. vyd. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4530-5.

ŠEBLOVÁ, J., aj. Urgentní medicína v klinické praxi lékaře. 2. vyd. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-271-0596-0.