Termické trauma
Definice
Popáleninové trauma vzniká dostatečně dlouhým, přímým nebo nepřímým působením nadprahové hodnoty tepelné energie na lidský organismus. Dochází k částečné či úplné destrukci kůže, event. hlubších tkání.
Je to jedno z nejzávažnějších poranění. Kůže je největší orgán těla a má celou řadu funkcí.
Závažnost úrazu - určuje strategii základního terapeutického postupu v PNP. Hlavními faktory jsou:
1. mechanismus úrazu = termické trauma (kontaktní, opaření, plamen, horký plyn apod.), elektrické trauma, chemické trauma, radiační trauma, chladové trauma.
2. stanovení rozsahu popáleniny = udává se v procentech celkového tělesného povrchu a lze ho v PNP orientačně určit užitím tzv. "pravidla devíti" (viz obrázek). Pravidlo devíti neplatí pro dětské pacienty. Děti mají odlišný poměr plochy hlavy a končetin, proto se u nich využívá při odhadu toho, že dlaň má plochu zhruba 1 % tělesného povrchu. Pomyslným přikládáním této plochy na kůže lze tak u dětí odhadnout rozsah poranění.
3. stupeň popálení = I. stupeň (zarudnutí, bolest), II. stupeň (tvorba puchýřů, bolest, ztráta plasmy), III. stupeň (kůže a podkoží jsou zničeny, postiženy i hluboké vrstvy jako svaly a kosti).
4. stanovení hloubky popálení = povrchový stupeň (zhojí se spontánně) a hluboký stupeň (nutná chirurgická léčba).
5. Věk + přidružená onemocnění = rizikovou skupinu představují děti do 1,5 roku a dospělí nad 60 let.
6. Závažná lokalizace = popálenina obličeje, krku, rukou, nohou a genitálu.
7. Inhalační trauma = poškození respiračního traktu a intoxikace zplodinami hoření. Přítomnost inhalačního traumatu výrazně zhoršuje prognózu.
8. Popáleninový šok = u rozsáhle popálených osob dochází k rozvoji popáleninového šoku. Je kombinací hypovolemicko - distribučního šoku.
Iniciální opatření v PNP - přerušení působení tepelné, chemické či elektrické noxy, dopravení na bezpečné místo, šetrné sejmutí volných oděvů (oděvy pevně lnoucí k popálené kůže nestrháváme), sejmutí obuvi.
Chlazení ploch je třeba začít co nejdříve po úraze vodou nebo chladícími gelovými rouškami na popáleniny (Water Jel). Chladíme pouze plochy na rukou, nohou a obličeji nebo menší plochy v jiné lokalizaci. Nesmí dojít k podchlazení organismu.
Zabezpečit adekvátní ventilaci a oxygenaci. Rozpoznání časné intubace je klíčové u stupňující se dušnosti a zejména při podezření na inhalační trauma, u popálenin obličeje, dutiny ústní nebo krku, kdy pozdější intubace pro narůstající otok nebude možná.
Monitorování (akce srdeční, TK, SpO2). Zajištění žilního vstupu (při selhání dvou pokusů o kanylaci periferní žíly je alternativou intraosální vstup).
Pokud lze odebrat anamnézu, je nutné přesné zaznamenání času a mechanismu úrazu.
Léčba popálenin v PNP - oxygenoterapie s cílovou saturací 94 - 98 %. Zahájení infuzní terapie balancovaným roztokem krystaloidu (maximálně 500 ml/h). Aplikace analgézie (preferováno podání ketaminu v kombinaci s benzodiazepiny). Kromě ketaminu se používá i opiody (fentanyl, sufentanil). Prevence hypotermie.
Směrování - pacient se závažným termickým úrazem je indikován k primárnímu směrování do popáleninového centra.
Zdroje:
MÁLEK, J., aj. Lékařská první pomoc v urgentních stavech. 1. vyd. Praha: Grada, 2019. ISBN: 978-80-271-0590-8.
BRYCHTA, P., aj, 2017. Doporučený postup přednemocniční péče o termický úraz. Česká lékařská společnost J. E. Purkyně [online]. [cit. 2025-01-02]. Dostupné z: https://www.resuscitace.cz/files/files/0/2luge/prednemocnicni-pece-o-termicky-uraz.pdf