Intoxikace
Definice
Otrava je stav proniknutí jedovaté látky (toxinu, jedu) do organismu, po kterém se objevují znaky a příznaky charakteristické pro jednotlivé jedovaté látky. Toxiny mohou způsobit ireverzibilní poškození organismu, nebo mohou dokonce zapříčinit smrt organismu. Jedem se rozumí anorganická nebo organická látka, která svým chemickým či fyzikálně-chemickým účinkem dokáže vyvolat otravu, a to i v malém množství.
Klasifikace otravy - akutní, subakutní a chronické. Obecně lze však otravy rozdělit na náhodné a úmyslné. Nejdůležitější skupinou intoxikací jsou úmyslné otravy se suicidiálním úmyslem.
Příčiny - látky tlumící CNS (alkohol a glykoly, neuroleptika, benzodiazepiny, barbituráty, opioidy, antidepresiva), látky stimulující CNS (halucinogeny), betablokátory, antidiabetika, živočišné a rostlinné jedy, paracetamol.
Klinický obraz - kóma, letargie, mióza, mydriáza, křeče, agitovanost, zmatenost, útlum dechového centra, bradykardie nebo tachykardie, arytmie, hypotenze, nauzea a zvracení, hypotermie, hypoglykemie, pocení.
Iniciální opatření v PNP - při závažných otravách nelze mnohdy získat validní anamnestické údaje od pacienta, ale spíše od třetí osoby (důležité jsou tyto informace: závažné komorbidity, léky, název a množství požitých léků nebo látky), opatření ABC (dýchací cesty, dýchaní, cirkulace), fyzikální vyšetření (TK, SF, DF, T, SpO2), glykemie, vyšetření jednotlivých orgánových systémů se zaměřením na zhodnocení celkové stavu, stavu vědomí (kvalitativní a kvantitativní poruchy vědomí), stav zornic, kvalita tepu, i. v. vstup, dle potřeby oxygenoterapie.
Léčba intoxikace v PNP - i. v. krystaloidy, u bezvědomí po vyšetření glykemie v případě potřeby podat 40% glukózu. Pokud existuje příslušné antidotum, podáme ho co nejdříve. Při křečích diazepam 10 mg i. v. V současné době je pohled na výplach žaludku prováděný v PNP vzhledem ke komplikací spíše opatrný. Je nutné respektovat absolutní kontraindikace pro riziko závažných komplikací (porucha vědomí a absence kašlacího reflexu, závažné arytmie, nekontrolovatelné křeče). Pro konzultaci v případě jakékoliv intoxikace se lze 24 hodin denně spojit s Toxikologickým informačním střediskem (TIS) na tel. čísle 224 91 92 93, kde můžeme získat příslušné informace o daném jedu a dále informaci, jak postupovat v léčení a monitoraci.
Úkol: Vyjmenuješ běžná antidota používaná v PNP?
Zdroje:
MALÁSKA, J., aj. Intenzivní medicína v praxi. 1. vyd. Praha: Maxdorf, 2020. ISBN: 978-80-7345-675-7.
POLÁK, M. Urgentní příjem - nejčastější znaky, příznaky a nemoci na oddělení urgentní příjmu. 3. vyd. Praha: Grada, 2023. ISBN: 978-80-271-3506-6.
REMEŠ, R., aj. Praktická příručka přednemocniční urgentní medicíny. 1. vyd. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4530-5.