Bolesti břicha
Definice
Bolesti břicha jsou jednou z nejčastějších příčin vyšetření pacienta ZZS. Jedná se o bolest rozdílného charakteru v celém břiše nebo jeho části.
Příčiny - akutní pankreatitida, apendicitida, gravidita, gastroenteritida, infekce močových cest, léky, obstrukční ileus, onemocnění žlučových cest, premenstruální syndrom, renální kolika, ruptura ovariální cesty, uškrtnutá kýla, vředový choroba gastroduodenální, zánětlivé onemocnění pánve. Mezi méně obvyklé patří: infarkt myokardu, aneuryzma břišní aorty, enterokolitida, perforace dutého orgánu a další.
Diferenciální diagnostika - v diferenciální diagnostice se v PNP zaměřujeme především na rozlišení život ohrožujících stavů. Co ohrožuje život pacienta? Život pacienta je ohrožen, pokud jsou přítomny následující příznaky: hypotenze a/nebo tachykardie, alterace mentálního stavu, tachypnoe a hyposaturace, fyzikální známky náhlé příhody břišní, oligurie. V případě zjištění příznaků, které indikují ohrožení života pacienta, je třeba uvažovat v první řadě o diagnóze:
Náhlá příhoda břišní - náhlá, závažná bolest břicha, jež vznikla z plného zdraví.
Příčiny: záněty (akutní appendicitida, akutní cholecystitida, akutní pankreatitida, peritonitida), ileus, cévní příčiny (krvácení do GIT), trauma (ruptura parenchymatózních orgánů např. játra, slezina, perforace dutých orgánů).
Klinický obraz: bolest, subfebrilie, febrilie, tachykardie, tachypnoe, nauzea, zvracení, vzedmutí břicha, tuhá a napjatá břišní stěna, poloha pacienta, poruchy odchodů plynů a stolice.
Iniciální opatření v PNP: rychlá anamnéza (rodinná, existující onemocnění, alergie, abúzus, léky, současné obtíže zaměřené na následující otázky: kde je bolest lokalizovaná a charakter bolesti, rizikové faktory), opatření ABC (dýchací cesty, dýchaní, cirkulace), fyzikální vyšetření (TK, SF, DF, T, SpO2, případně 12svodobé EKG), vyšetření jednotlivých orgánových systémů, i. v. přístup., oxygenoterapie.
Léčba NPB v PNP: i.v. balancované krystaloidy. Analgetika - podání analgetik je omezeno, aby nedošlo k maskování příznaků a zkreslení diagnostiky v nemocnici.
Směrování: pacient je co nejrychleji a nejšetrněji transportován na chirurgické pracoviště.
Zdroje:
POLÁK, M. Urgentní příjem - nejčastější znaky, příznaky a nemoci na oddělení urgentní příjmu. 3. vyd. Praha: Grada, 2023. ISBN: 978-80-271-3506-6.
REMEŠ, R., aj. Praktická příručka přednemocniční urgentní medicíny. 1. vyd. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4530-5.
ŠEBLOVÁ, J., aj. Urgentní medicína v klinické praxi lékaře. 2. vyd. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-271-0596-0.