Ampulárium
Znalost farmak je pro zdravotnického záchranáře v praxi klíčová. Proto jsme pro vás připravili rychlý a efektivní přehled.
V ampuláriu najdete všechny důležité léky, které má zdravotnický záchranář k dispozici. Od analgetik přes kardiovaskulární léky až po život zachraňující adrenalin. Každý lék obsahuje základní informace týkající se účinné látky, skupiny, indikace, kontraindikace a dávkování.
ACTILYSE
S: Altepláza 20 mg (lahvička s práškem), rozpustit ve 20 ml aqua.
IS: Antritrombotikum.
I: Použití v urgentní medicíně při léčbě žilního tromboembolismu, trombotických uzávěrů periferních tepen nebo ischemické cévní mozkové příhody (v PNP výjimečně používané) a v neposlední řadě léčba akutního infarktu myokardu.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, porucha hemokoagulace, anamnéza významného krvácení, těžká hypertenze, závažné onemocnění jater, pankreatu, perikarditida, riziko krvácení, věkové omezení (nedoporučuje se u osob mladších 18 let a starších než 70 let).
D: U plicní embolie: se podává 10 mg jako i.v. bolus během 1-2 minut a následně 90 mg v nitrožilní infuzi během 2 hodin. U infarktu myokardu: se při zrychlené léčbě podává iniciální i.v. bolus 10 mg, pak infuze 50 mg během 30 minut a pak 35 mg během 60 minut do maximální dávky 100 mg.
ADENOCOR
S: Adenosin (6 mg ve 2 ml = 1 ampule).
IS: Antiarytmikum.
I: V urgentní medicíně pro rychlou léčbu supraventrikulárních tachykardií.
KI: Přecitlivělost na adenosin, asthma bronchiale, AV blok II. a III. stupně, závažné plicní onemocnění.
D: Rychlý bolus 6 mg a při neúspěchu dalších 12 mg v odstupu 1-2 minuty, pokaždé podat proplach 20 ml fyziologického roztoku. Při neúspěchu 3. dávky se další podání nedoporučuje.
ADRENALIN
S: Epinefrin 1 mg v 1 ml injekčního roztoku.
IS: Sympatomimetikum, katecholamin.
I: V urgentní medicíně rozšířená neodkladná resuscitace, anafylaktický šok a velmi vzácně další formy šokových stav, refrakterní astmatický záchvat, v inhalační formě edémy horních dýchacích cest (laryngitida, alergické otoky).
KI: Při použití u život ohrožujících stavů nejsou žádné.
D: Rozšířená neodkladná resuscitace: dospělí 1 mg i.v. nebo i.o. ihned při asystolii nebo po 3. neúspěšném výboji při defibrilaci. U dětí 0,01 mg/kg tělesné hmotnosti, u novorozenců 0,01 až 0,03 mg/kg tělesné hmotnosti. Dávky se opakují po 3-5 minutách do obnovení spontánního oběhu nebo do ukončení resuscitace pro neúspěch. Alergická reakce, anafylaktický šok: dospělí 0,5 mg i.m. do maximální jednotlivé dávky 1 mg. Děti nad 12 let je 0,5 mg i.m., děti ve věku 6-12 let 0,3 mg i.m., děti pod 6 let 0,15 mg i.m. Pokud první dávka nezabere do 5-15 minut, podá se druhá dávka. Intramuskulární podání je doporučené zejména v úvodní fázi anafylaktického šoku při přítomnosti celkových příznaků. Astmatický záchvat refrakterní na inhalační podání beta-2-sympatomimetik: adrenalin 0,3-0,5 mg i.m. U dětí 0,15 mg i.m. (s.c.).
ANEXETA, FLUMAZENIL
S: Flumazenil 0,5 mg v 5 ml (1 ampule).
IS: Antidotum benzodiazepinů.
I: V urgentní medicíně k předávkování benzodiazepiny.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku a předávkování tricyklickými antidepresivy.
D: Frakciovaně po 0,1-0,2 mg i.v. Maximální dávka se uvádí až 3 mg. Rychlé podání flumazenilu u nemocných, kteří před tím dlouhodobě užívali benzodiazepinové preparáty, může vést k objevení abstinenčních příznaků. Jsou-li tyto příznaky vážné, je možné podat pomalu 5 mg diazepamu i.v.
ANOPYRIN
S: Acidum acetylsalicylicum (acetylsalicylová kyselina) 400 mg tbl.
IS: Antiflogistikum, antiagregans.
I: V urgentní medicíně se používá jako adjuvantní léčba při akutní koronární příhodě, terapie bolesti mírné až střední intenzity různého původu (např. bolest hlavy, kloubů a svalů provázející chřipková onemocnění, bolest zubů apod.).
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, dětský věk, gravidita, akutní krvácivé stavy, peptický vřed, poruchy hemokoagulace, závažné onemocnění jater a ledvin, asthma bronchiale.
D: Dospělým a dospívajícím starším 15 let se obvykle podává 400-800 mg p.o. v jednorázové dávce, kterou je možné opakovat v intervalu 4-8 hodin. Maximální denní dávka je 4 g kyseliny. Anopyrin se díky obsahu kyseliny acetylsalicylové uplatňuje v léčbě koronárních syndromů, kde se dle doporučení podává 200-400 mg p.o. (nutno rozžvýkat v ústech pro dosažení časnějšího účinku) jako základní opatření ihned při podezření na infarkt nebo nestabilní anginu pectoris.
APAURIN
S: Diazepam 10 mg ve 2 ml.
IS: Anxiolytikum, benzodiazepiny, sedativa, antikonvulziva, centrální svalové relaxans.
I: Akutní stavy úzkosti, abstinenční syndrom (delirium tremens), status epilepticus, tetanus, akutní centrální a periferní svalové křeče, sedace, amnézie.
KI: Přecitlivělost na diazepam, akutní glaukom, akutní intoxikace alkoholem, hypnotiky, analgeticky a jinými psychotropními látkami, první trimestr gravidity, kóma, věk nižší než 6 měsíců.
D: Sedace: 5-10 mg i.v. (p.o.). Status epileticus, preeklampsie, eklampsie: 0,15 až 0,25 mg/kg (10-30 mg) i.v. Febrilní křeče dětí, epilepsie: 5-10 mg p.r.
ARDUAN
S: Pipecuron 2 mg v prášku pro přípravu injekčního roztoku v 1 lahvičce.
IS: Periferní svalové relaxans.
I: V urgentní medicíně jako svalová relaxace při umělé plicní ventilaci v resuscitační péči.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku.
D: Rychlost nástupu i doba trvání účinku záleží na použité dávce, po běžných úvodních dávkách 40-50 mikrogramů/kg i.v. se relaxace obvykle rozvine do 2-3 minut a trvá cca 50 min. Účinek lze prodloužit opakovanými dávkami.
ATROPIN
S: Atropin 0,5 mg v 1 ml (1 ampule).
IS: Parasympatolytikum.
I: V urgentní medicíně k léčbě sinusové či nodální bradykardie s klinickými příznaky, AV blokáda, intoxikace některými druhy organofosfátů.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, glaukom, hypertrofie prostaty, tachykardie, zvýšený nitrolebeční a nitrooční tlak, hypoxie. , hypertyreóza.
D: V kardiologických indikacích je obvyklé dávkování 0,5-1 mg i.v. opakovaně po 5-10 minutách do celkové dávky3 mg u dospělých. Při intoxikaci se postupuje podle doporučení toxikologického střediska.
BERODUAL N
S: Ipratropium 0,02 mg + fenoteroli 0,05 mg ve 20 ml k inhalaci.
IS: Bronchodilatans.
I: V urgentní medicíně se používá k terapii astmatu a CHOPN.
KI: Přecitlivělost na účinné látky, hypertrofická obstrukční kardiomyopatie, tachyarytmie.
D: 2 ml do 2 ml aqua k inhalaci.
BETALOC
S: Metoprolol 5 mg v 5 ml (1 ampule).
IS: Antihypertenzivum, sympatolytikum, kardioselektivní betablokátor.
I: V urgentní medicíně při akutním infarktu myokardu, poruchy srdečního rytmu zejména supraventrikulární tachykardie, hypertenze s tachykardií.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, astma bronchiale a CHOPN, AV bloky II. a III. stuplně, dekompenzovaná srdeční slabost, těžká porucha periferního prokrvení s klidovými bolestmi. Metoprolol je kontraindikován u akutního infarktu myokardu, je-li bradykardie pod 45/min., s hypotenzí se systolickým krevní tlakem pod 100 mm HG a mírnou až středně těžkou srdeční slabostí.
D: Úvodní dávka je 5 mg i.v. velmi pomalu, maximální dávka je 20 mg.
BRICANYL
S: Terbutalin 0,5 mg v 1 ml (1 ampule).
IS: Beta-2-sympatomimetika.
I: V urgentní medicíně jako terapie akutního astmatického záchvatu.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, tachyarytmie, významná hypertenze, relativně ISCH.
D: Inhalačně 0,5 mg. Parentálně u dospělých 0,25-0,5 mg i.v., s.c.
CALYPSOL
S: Ketamin 500 mg v 10 ml (1 ampule).
IS: Celkové anestetikum, analgetikum.
I: V urgentní medicíně se ketamin používá jako úvod do celkové anestezie, resp. k navození bezvědomí pro intubaci pacientů v hemoragickém a jiném hypovolemickém šoku, při těžkém astmatickém záchvatu a tam, kde je nutná intramuskulární aplikace, protože přístup do cévního řečiště je obtížný až nemožný. Jako analgetikum se používá při vyprošťování pacientů, transportu pacientů v šoku.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, cévní mozková příhoda v anamnéze, nitrolební hypertenze, glaukom, závažná plicní a systémová hypertenze, městnavá srdeční slabost, eklampsie a preeklampsie.
D: Použití jako celkové anestetikum: přípravek podává anesteziolog schopný zvládnout komplikace ze strany dýchání a oběhu. Dávkování je třeba individualizovat podle reakce pacienta. Doporučuje se premedikace diazepamem, který výrazně snižuje frekvenci i intenzitu nežádoucích účinků ketaminu. Intravenózní podání: dospělí počáteční pomalá bolusová dávka (60 s) 1,4,5 mg/kg, děti 0,5-4,5 mg/kg. Intramuskulární podání u dospělého úvodní dávka 6,5-13 mg/kg, děti 2-5 mg/kg. Použití jako analgetikum: i.m. podání 0,5 mg/kg má analgetický účinek bez zjevného ovlivnění vigility a celkového chování pacienta, dávka 1 mg/kg vyvolá lehké obluzení, vědomí však zůstává zachováno.
CARBOSORB
S: Aktivní uhlí 320 mg
IS: Antidiarhorra.
I: V urgentní medicíně k léčbě akutních průjmů a u akutních perorálních otrav toxickými látkami nebo předávkování perorálními léky.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, ileus, gastrointestinální krvácení.
D: Přípravek se užívá rozmícháním ve sklenici vody (1-2 polévkové lžíce rozmíchané ve sklenici vody 3-4 denně).
CORDARONE, SEDACORON
S: Amiodaron 150 mg ve 3 ml.
IS: Antiarytmikum.
I: V urgentní medicíně indikováno pouze u dospělých pacientů v léčbě těžkých poruch rytmu: těžká supraventrikulární porucha rytmu s rychlou frekvencí komor, tachykardie spojené s Wolff-Parkinson-Whiteovým syndromem, komorové tachykardie, komorová fibrilace resistentní na elektrickou kardioverzi.
KI: Při resuscitaci žádné. U ostatních stavů: přecitlivělost na účinnou látku nebo jód, sinusová bradykardie, oběhové selhávání, těžká arteriální hypotenze, těžká respirační nedostatečnost, kardiomyopatie, těhotenství a kojení. Amiodaron by neměl být kombinován s beta-blokátory, warfarinem, fenytoinem a fentanylem.
D: Rozšířená resuscitace, zástava oběhu s defibrilovatelným rytmem: po 3 neúspěšném výboji se podává 300 mg amiodaronu zředěného ve 20 ml 5% glukózy podané jako i.v. bolus. Při přetrvávající komorové fibrilaci je možno zvážit podání dalších 150 mg i.v. po 5 neúspěšném výboji. U dětí se používá ve stejném algoritmu dávka 5 mg/kg tělesné hmotnosti. Ostatní indikace: 5 mg/kg jako pomalý bolus nebo v infuzi 250 ml 5% glukózy.
DEXAMED
S: Dexamethason 8 mg dexamethasonu ve 2 ml.
IS: Hormon ze skupiny glukokortikoidů.
I: V urgentní medicíně se používá k léčbě alergických reakcí, astmatu, edému laryngu, edému mozku, infekce a jako doplňková léčba šokových stavů.
KI: Přecitlivění na účinnou látku. Pokud použití glukokortikoidů může být život zachraňující, na kontraindikace se obvykle zřetel nebere.
D: Dávkování glukokortikoidů závisí na odpovědi pacienta a závažnosti jeho stavu. Edém mozku: podává se 10 mg i.v. a dále 4 mg každých 6 hodin. Anafylaktický šok: 40-100 mg i.v., děti 40 mg. Akutní astmatický záchvat: 8-20 mg i.v., Děti 0,3-0,6 mg/kg.
DIAZEPAM DESITIN RECTAL TUBE
S: Diazepam 5 mg ve 2,5 ml.
IS: Anxiolytikum, benzodiazepiny, sedativa, antikonvulziva, centrální svalové relaxans.
I: Akutní stavy úzkosti, abstinenční syndrom (delirium tremens), status epilepticus, tetanus, akutní centrální a periferní svalové křeče, sedace, amnézie.
KI: Přecitlivělost na diazepam, akutní glaukom, akutní intoxikace alkoholem, hypnotiky, analgeticky a jinými psychotropními látkami, první trimestr gravidity, kóma, věk nižší než 6 měsíců.
D: Febrilní křeče dětí, epilepsie: 5-10 mg p.r.
DITHIADEN
S: Bisulepin 1 mg ve 2 ml injekčního roztoku.
IS: Antihistaminikum.
I: V urgentní medicíně terapie mírné až střední alergické reakce.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, status asthmaticus, kojení. Stavy, kdy je na závadu ospalost.
D: Injekci lze podávat i.m. nebo pomalu i.v., ředí se pouze 5% glukózou. Dospělým a u osob od 15 let lze podat za den 2-4 mg, ve věku 7-14 let 1-2 mg 2-3krát za den, dětem ve věku 1-6 let 0,5-1 mg 2-3krát za den.
DOLMINA
S: Diklofenak 75 mg ve 3 ml injekčního roztoku.
IS: Nesteroidní protizánětlivé léčivo (nesteroidní antiflogistika).
I: V urgentní medicíně léčba akutní bolesti střední až silné intenzity, jako je bolest po operaci, renální kolika nebo muskuloskeletální bolest.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, aktivní peptický vřed nebo krvácení, těžká srdeční nedostatečnost, těžká jaterní nebo renální dysfunkce, třetí trimestr těhotenství, kojení.
D: Obvyklá dávka je 75 mg/den i.m.
DORMICUM
S: Midazolam 5 mg v 1 ml injekčního roztoku (1 ampule).
IS: Anxiolytikum, benzodiazepiny, sedativa, antikonvulziva, centrální svalové relaxans.
I: V urgentní medicíně se používá jako anxiolýza, sedace, amnézie, úvod do anestezie, antikonvulzivní účinek, potlačení psychomimetických účinků ketaminu (ataralgezie).
KI: Akutní glaukom, akutní intoxikace alkoholem, hypnotiky, analgeticky a jinými psychotropními látkami, myasthenia gravis.
D: Vždy při i.v. podání frakciovaně. Sedace: dospělí 2-10 mg i.v., u dětí 0,05-0,15 mg/kg i.m., 0,2-0,5 mg/kg p.o., p.r. Úvod do anestezie: 0,1-0,3 mg/kg i.v., i.m. Kontinuální sedace v infuzi: 0,03-0,2 mg/kg za hodinu. Febrilní křeče dětí, epilepsi 2,5-10 mg bukálně.
EBRANTIL
S: Urapidil 25 mg ve 5 ml (1 ampule).
IS: Antihypertenzivum.
I: V urgentní medicíně použito u hypertenzních krizí, u těžké nebo maligní hypertenze i hypertenzních stavů nereagující na jinou terapii.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku.
D: U hypertenzní krize se podává zvolna 10-50 mg i.v. za stálé kontroly krevního tlaku. Antihypertenzní účinek je možno očekávat během 5 minut po podání. Podání lze podle hodnoty krevního tlaku zopakovat.
EPANUTIN
S: Fenytoin 250 mg v 5 ml (1 ampule).
IS: Antiepiletikum.
I: V urgentní medicíně profylaxe a terapie epileptických záchvatů. Hlavní indikací je kontrola generalizovaných tonicko-klonických a komplexních parciálních křečí.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, sinusová bradykardie, sinoatriálním bloku, AV bloku II. a III. stupně, těhotenství.
D: Intravenózně: u dospělých iniciální bolus 10-15 mg/kg velmi pomalu (maximálně 50 mg/min, u dětí 1-3 mg/kg za minutu) nebo v infuzi 100 ml fyziologického roztoku. Perorálně: 100 mg (maximálně 500 mg denně).
EXACYL
S: Kyselina tranexamová 500 mg v 5 ml.
IS: Antifibrinolytikum.
I: V urgentní medicíně používáno u silných menstruací žen, krvácení z trávicího ústrojí, z močových cest a po léčbě jiným léčivým přípravkem, který brání srážení krve.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, onemocnění způsobující vznik krevních sraženin.
D: 1 ampule o objemu 5 ml pomalou i.v. injekcí.
FUROSEMID
S: Furosemid 20 mg ve 2 ml (1 ampule).
IS: Diuretikum, antihypertenzivum.
I: V urgentní medicíně se používá při akutním selhání levé komory srdce a u edému mozku.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku. Akutní incuficience ledvin, dehydratace, blokáda močových cest, hyponatremie a hypokalemie, metabolická alkalóza.
D: Základ 1-2 mg/kg.
GLUKÓZA
S: Glukóza 5% ve 250 ml nebo 40% v 10 ml.
IS: Monosacharid, energetický substrát.
I: V urgentní medicíně léčba hypoglykemické kóma.
KI: V urgentních stavech není známa.
D: Při hypoglykemickém kómatu 40-60 ml 40% glukózy. Lze aplikovat i.v. pouze po přesvědčení, že je zavedena správně intravenózní kanyl.
HALOPERIDOL
S: Haloperidol 5 mg v 1 ml (1 ampule).
IS: Antipsychotikum, antiemetikum.
I: V urgentní medicíně akutní psychotické stavy spojené s halucinacemi, agresivitou, hyperaktivitou, excitací a sebepoškozováním, vzácně jako antiemetikum.
KI: Kvantitativní poruchy vědomí, akutní glaukom, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, těžká kardiomyopatie, těžké poškození ledvin a jater, věk do 12 let.
D: Při terapii psychických stavů 2-10 mg i.v., i.m. Jako antiemetikum 1-2 mg i.v., i.m.
HEPARIN
S: Heparin 50 000 IU v 10 ml
(1 ampule).
IS: Antikoagulans.
I: V urgentní medicíně použití na akutní tepenný uzávěr, hluboká žilní trombóza, akutní koronární syndrom, plicní embolie.
KI: Stavy s akutním či ohrožujícím krvácením, peptický vřed, jícnové varixy, závažná onemocnění jater a ledvin.
D: 80-150 IU/kg tělesné hmotnosti.
HYPNOMIDATE
S: Etomidát 20 mg v 10 ml (1 ampule).
IS: Nebarbiturátové hypnotikum.
I: V urgentní medicíně úvod do anestezie pacientů kardiálně kompromitovaných, s chronickou obstrukční plicní chorobou.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku.
D: Úvod do anestezie 0,2-0,3 mg/kg i.v. Pro dospělého pacienta je proto obvykle zapotřebí aplikovat jednu ampulku k navození 4-5 minutového spánku. Dávku lze upravovat v závislosti na tělesné hmotnosti. Hypnomidate je nutné podávat i.v., pomalu, nepřekračovat celkové množství 3 ampulky (tj. 60 mg).
IBALGIN
S: Ibuprofen 400 mg tbl.
IS: Antiflogistikum.
I: V urgentní medicíně je určen pro pro léčbu mírné až střední bolesti od 3 měsíců věku (hmotnost nad 6 kg). Kromě analgetického účinku má ibuprofen i účinek antipyretický.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, třetí trimestr těhotenství (podání není doporučeno ani v první a druhém trimestru), aktivní peptický vřed, závažné onemocnění jater a ledvin.
D: Denní dávka u dospělých by neměla překročit 2400 mg, rozděleně na 3-6 dávek, u děto do 12 let věku 20-35 mg/kg ve 3-4 dílčích dávkách.
ISOKET SPRAY
S: Isosorbid dinitras 375 mg v 15 ml ústního spreje (1 dávka = 1,25 mg).
IS: Vazodilatans.
I: V urgentní medicíně léčba záchvatu anginy pectoris, první pomoc při akutním infarktu myokardu s levostrannou srdeční nedostatečností při stabilním oběhu (systolický TK > 100 mm Hg), podpůrná léčba akutního levostranného srdečního selhání.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, akutní selhání krevního oběhu (šok, oběhový kolaps), kardiogenní šok, výrazná hypotenze, srdeční tamponáda, anemie, hypovolemie.
D: 1-3 dávky roztoku v intervalech přibližně 30 s. Při užití jako první pomoc při akutním infarktu myokardu a při akutním levostranném srdečním selhání je dávkování stejné.
KARDEGIC
S: Acidum acetylsalicylicum (acetylsalicylová kyselina) 500 mg v jedné ampuli.
IS: Antiflogistikum, antiagregans.
I: V urgentní medicíně se používá jako adjuvantní léčba při akutní koronární příhodě.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, dětský věk, gravidita, akutní krvácivé stavy, peptický vřed, poruchy hemokoagulace, závažné onemocnění jater a ledvin, asthma bronchiale.
D: 150-300 mg i.v.
LEKOPTIN
S: Verapamil 2,5 mg v 1 ml (1 ampule)
IS: Vazidilatans, antiarytmikum, blokátor kalciového kanálu.
I: V urgentní medicíně k léčbě paroxysmální supraventrikulární tachykardie. Též ke zpomalení komorové frekvence u fibrilace síní/flutter síní s rychlým AV vedením.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, akutní infarkt myokardu, kardiovaskulární šok, AV blokády II. a III. stupně, manifestní srdeční nedostatečnost, těhotenství, fibrilace síní/flutter síní a současně přítomný WPW syndrom.
D: Injekce se podávají intravenózně, vždy pomalu - max 5 mg za 2 minuty s monitorací pulzu a krevního tlaku. Dospělí: 5 mg zvolna i.v. s možností opakované dávky po 10 minutách do celkové dávky 15 mg. Děti 6-14 let: 2,5-5 mg. Děti do 5 let: 2-3 mg. Kojenci: 0,75-2 mg. Novorozenci: 0,75-1 mg.
MAGNESIUMSULFÁT MgSO4
S: Magnesium 100 mg/ml (10%): 10 ml= 1g, nebo 200 mg/ml (20%): 10ml=2g.
IS: Myorelaxans.
I: V urgentní medicíně jako doplňková léčba křečových stavů především v gynekologii (preeklampsie, eklampsie), tokolytický účinek.
KI: Hypermagnesiemie, svalová hypotonie.
D: velmi pomalu 1-4 g i.v.
MORPHIN
S: Morfin 10 mg v 1 ml (1 ampule).
IS: Opioidní analgetikum.
I: V urgentní medicíně v analgezii, léčba dušnosti v indikovaných případech (CHOPN, paliativní léčba), potlačením percepční senzitivity i centrálními mechanismy odstraňující úzkost. Morfin je v této indikaci významně účinnější než anxiolytika.
KI: Všechny stavy útlumu dýchacího centra bez zajištění umělé plicní ventilace, zvýšený nitrolebeční tlak, akutní intoxikace tlumivými látkami (alkohol, benzodiazepiny apod.).
D: Velmi individuální. Analgezie: 0,1 mg/kg i.v., i.m., s.c.
MESOCAIN 1%
S: Trimekain 10 mg (1%) nebo 20 mg (2%) v 1 ml injekčního roztoku.
IS: Lokální anestetikum.
I: V urgentní medicíně používán k lokální aplikaci cévkování (gel), vyšetření oka, obstřik rány, i.v. lék druhé volby při fibrilaci komor po třetí neúspěšné defibrilaci.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, síňové arytmie, síňokomorové bloky, bradykardie, asystolie, kardiogenní šok. Trimecain s adrenalinem je kontraindikován při hypertenzi, tachykardii, městnavé srdeční slabosti, glaukomu.
D: Pro lokální aplikaci při anestezii maximálně 5 mg/kg, při i.v. podání 1 mg/kg.
NALOXONE
S: Naloxon 0,4 mg v 1 ml (1 ampule).
IS: Antagonista opioidů, antidotum narkotik.
I: V urgentní medicíně k odstranění nežádoucích účinků způsobenými opioidy (útlum dechu, svědění útlum dechu u novorozence, jehož matka dostala při porodu opioidy). Diferenciální diagnóza příčiny útlumu dechu či intoxikace.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku.
D: U dospělých frakciovaně 0,1 mg i.v., event. 0,4 mg i.m., u dětí 0,01 mg/kg.
NITROMINT AEROSOL
S: Nitroglycerin 8 g v jedné nádobce, 0,4 mg nitroglycerinu v jedné dávce.
IS: Vasodilatans.
I: V urgentní medicíně se používá k léčbě anginy pectoris, akutní levostranné srdeční nedostatečnosti, hypertenzní krize.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, glaukom, těžká hypotenze, šok, zvýšený intrakraniální tlak způsobený krvácením do mozku a úrazem, anemie.
D: Angina pectoris: 0,5-1 mg s.l.
NORADRENALIN
S: Noradrenalin 1 mg v 1 ml (1 ampule).
IS: Sympatomimetikum.
I: V urgentní medicíně léčba závažné, život ohrožující hypotenze, event. terapie šokových stavů (nereagujících na doplnění objemu tekutinami, při infarktu myokardu, traumatu, sepsi, selhání ledvin, intoxikaci léky, anafylaktické reakci apod.).
KI: Při použití u život ohrožujících stavů nejsou žádné. Nesprávné je je užití při hypovolemii, pokud lze tento stav řešit doplněním cirkulujícího objemu.
D: Titračně pro dosažení požadovaného krevního tlaku. Ten musí být monitorován velmi často, popř. kontinuálně. Podává se průměrně 0,1 mg na 10 kg tělesné hmotnosti v průběhu 1-2 hodin. Dětem se podává 0,1 mikrogramu/kg/min., nejvýše pak 1 mikrogram/kg/min. podle výše krevního tlaku.
NOVALGIN
S: Metamizol 1000 mg ve 2 ml
(1 ampule).
IS: Analgetikum, antipyretikum.
I: V urgentní medicíně k terapii silné akutní a chronické bolesti. Horečka nereflektující na jinou léčbu.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, třetí trimestr těhotenství.
D: Dávkování závisí na intenzitě bolesti nebo horečky. Dospělí a dospívající od 15 let mohou jednorázově použít až 1000 mg. U dětí a dospívajících do 14 let může být podána jednotlivá dávka 8-16 mg/kg.
OXYTOCIN
S: Oxytocin 5 IU v 1 ml nebo 2 IU ve 2 ml injekčního roztoku.
IS: Uterotonikum.
I: V urgentní medicíně v přednemocniční péči výhradně k terapii hypotonie a atonie dělohy po porodu nebo potratu.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, předčasné odloučení placenty, hypertonická děloha.
D: 5-10 IU i.v. jako bolus.
PARALEN 500
S: Paracetamol 500 mg v tbl.
IS: Analgetikum, antipyretikum.
I: V urgentní medicíně použití k analgezii, terapii febrilních stavů.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, těžká hemolytická anémie, závažná poškození jater a ledvin.
D: Dospělým a mladistvým se podává 0,5 až 1 g paracetamolu dle potřeby v časovém odstupu nejméně 4 hodiny do maximální dávky 4 g. U dětí nemá celková denní dávka překročit 50 mg/kg.
PARALEN ČÍPKY
S: Paracetamol 100 mg v tbl.
IS: Analgetikum, antipyretikum.
I: V urgentní medicíně použití k analgezii, terapii febrilních stavů.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, těžká hemolytická anémie, závažná poškození jater a ledvin.
D: Přípravek je určen pro děti s tělesnou hmotností větší než 7 kg. Doporučené dávkování je 7-13 kg 1 čípek, 13-20 kg 2 čípky.
PROPOFOL 1%
S: Propofol 200 mg ve 20 ml (1 ampule).
IS: Intravenózní anestetikum.
I: V urgentní medicíně použití k úvodu do celkové anestezie, udržování sedace.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, sóju a lecithin.
D: 2-2,5 mg/kg i.v. u nepremedikovaných pacientů. Po medikaci opioidy se dávka snižuje. Pro udržování anestezie infuze 100-200 mikrogramů/kg za minutu, pro udržení sedace 30 až 60 mikrogramů/kg za minutu.
RECTODELT
S: Methylprednison 100 mg čípek.
IS: Steroid s významným protizánětlivým účinkem.
I: V urgentní medicíně může být použit jako podpůrná léčba akutního astmatického záchvatu a při závažné anafylaktické reakci.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, recentní očkování živou vakcínou, akutní žaludeční nebo dvanáctníkové vředy, glaukom, podezření na náhlou příhodu břišní.
D: U dětí 100 mg p.r.
REMESTYP
S: Terlipressin 1 mg v 10 ml (1 ampule).
IS: Vazopresorikum.
I: V urgentní medicíně k léčbě krvácení z trávicího a urogenitálního ústrojí u dospělých i dětí, např. z jícnových varixů, gastrických a duodenálních vředů, při porodu a potratu.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, těhotenství.
D: Krvácení z jícnových varixů: 1 mg každých 4-6 hodin po dobu 3-5 dnů. Jako prevence recidivy krvácení se doporučuje pokračovat v léčbě, dokud není krvácení kontrolováno. Dávka se aplikuje i.v., obvykle ve formě bolusu, lze ji podávat i v krátkodobé infuzi. Ostatní krvácení z gastrointestinálního traktu: 1 mg každých 4-6 hodin. Přípravek lze použít také jako první pomoc v terénu při klinickém podezření na krvácení z horní části GIT.
SOLU-MEDROL
S: Methylprednisolon 250 mg ve 4 ml roztoku (1 ampule).
IS: Steroid s významným protizánětlivým účinkem.
I: V urgentní medicíně může být použit jako podpůrná léčba akutního astmatického záchvatu a při závažné anafylaktické reakci.
KI: Recentní očkování živou vakcínou, mykotická infekce, purpura a krvácivá onemocnění.
D: 1-5 mg/kg i.v.
SUCCINYLCHOLIN JODID
S: Suxamethonium (sukcinylcholin) 100 mg v prášku pro přípravu injekčního roztoku (1 ampule).
IS: Myorelaxans.
I: V urgentní medicíně použití pro rychlou a spolehlivou svalovou relaxaci při tracheální intubaci. Vzácně pak k uvolnění laryngospasmu.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, maligní hypertermie, některé typy svalových dystrofií, extrémní hyperkalémie.
D: Běžně se doporučuje dávka 1 mg/kg, ale uspokojivých podmínek pro intubaci bylo dosaženo i po dávkách 0,6 mg/kg s výhodou rychlejšího zotavení.
SUFENTA
S: Sufentanil 10 mikrogramů ve 2 ml (1 ampule) nebo 50 mikrogramů (forte) v 1 ml (1 ampule).
IS: Analgetikum, opioidní anestetikum.
I: V urgentní medicíně používán k analgezii. Má asi 800 až 1000krát silnější analgetický účinek než morfin.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, další kontraindikace v urgentní medicíně jsou jen relativní, platí především pro stavy bez zajištění umělé plicní ventilaci (CHOPN, bronchiální astma, obstrukční spánková apnoe, arytmie, akutní intoxikace tlumivými látkami (alkohol, benzodiazepiny apod.).
D: V dávkách 0,1-0,3 mikrogramů/kg zajistí dostatečnou analgezii u většiny pacientů.
SYNTOPHYLLIN
S: Aminofyllin 240 mg v 10 ml inječního roztoku (1 ampule).
IS: Brochodilatans.
I: V urgentní medicíně při astma bronchiale, chronická obstrukční plicní nemoc.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, těžká insuficience jater, intoxikace přípravky s obsahem teofylinu, tachyarytmie, tyreotoxikóza, akutní infarkt myokardu, epilepsie.
D: Při akutním záchvatu dospělí nekuřáci 240 mg pomalu (5 minut) i.v. nebo 5 mg/kg ve fyziologickém roztoku, trvání infuze 30-60 minut. U kuřáků až 0,7 mg/kg za hodinu. Děti 9-16 let 1 mg/kg za hodinu i.v., děti 6 měsíců-9 let 1,2 mg/kg za hodinu i.v.
TENSIOMIN
S: Jedna tableta obsahuje 12,5 mg, 25 mg nebo 50 mg kaptoprilu.
IS: ACE inhibitor, antihypertenzivum.
I: V urgentní medicíně používán k léčbě vysokého krevního tlaku.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, těhotenství a kojení, hypertrofická obstrukční kardiomyopatie, mitrální a aortální stenóza.
D: 12,5-25 mg p.o.
THIOPENTAL
S: Thiopent 0,5 g nebo 1 g v prášku pro přípravu injekčního roztoku (1 ampule).
IS: Celkové anestetikum, barbiturát.
I: V urgentní medicíně použití v úvodu do celkové anestezie u stavů, kde není riziko zhoršení oběhu či bronchospasmu. Léčba křečí nereagujících na jinou léčbu.
KI: Přecitlivělost na barbituráty, porfyrie, bronchiální astma, městnavá srdeční slabost, všechny těžké septické stavy, šok, hypotenze, těžké jaterní a ledvinové poškození.
D: K úvodu do celkové anestezie se podává dávka, po které vymizí víčkový reflex. Nejčastěji se jedná o 3-5 mg/kg i.v. Nejvyšší jednotlivá dávka je 1 g, nejvyšší denní dávka jsou 2 g.
TORECAN
S: Thiethylperazin 6,5 mg v 1 ml (1 ampule).
IS: Antiemetikum, antivertigonózum.
I: V urgentní medicíně léčba a prevence nauzey a zvracení.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku. Nesmí se podávat dětem a dospívajícím do 15 let, v těhotenství a kojení.
D: 1-3 denně 6,5 mg i.v. (1 ampule).
TRAMAL
S: Tramadol 50 mg v 1 ml (1 ampule).
IS: Analgetikum, anodynum.
I: V urgentní medicíně léčba akutní a chronické bolesti různého původu.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, akutní intoxikace alkoholem, hypnotiky, analgetiky, opioidy nebo jinými psychotropními léčivými přípravky, pacienti s epilepsií.
D: Musí být upraveno podle intenzity bolesti a individuální citlivosti pacienta. Dospělí a dospívající od 12 let 50-100 mg po 4-6 hodinách. Maximální denní dávka nemá překročit 400 mg.
VENTOLIN ROZTOK
S: Salbutamol 5 mg v 1 ml roztoku k inhalaci.
IS: Bronchodilatans, antiastmatikum, beta-2-sympatomimetikum.
I: V urgentní medicíně používán k terapii akutního astmatického záchvatu.
KI: Přecitlivělost na účinnou látku, tachykardie, tyreotoxikóza, preeklampsie, eklampsie, hypertenze.
D: Určen pouze k perorální inhalaci 2 ml do 2 ml aqua s nebulizátorem pod dohledem lékaře.
Zdroje:
KNOR, J., MÁLEK, J. Farmakoterapie urgentních stavů. 3. vyd. Praha: Maxdorf, 2019. ISBN: 978-80-7345-595-8.
MIZEŇKOVÁ, L., ARGAYOVÁ, I. Ampulárium v ambulancích zdravotnické záchranné služby. 1. vyd. Praha: Grada, 2024. ISBN: 978-80-271-3766-4.
Prague ICU [online]. Praha, 2021 [cit. 2024-08-30]. Dostupné z https://www.pragueicu.com/education/medication